پوست

چطور از ایجاد جای جوش پیشگیری کنم؟ راه درمانی برای اسکار جوش وجود دارد؟

در این بلاگ قصد داریم راهکارهایی برای پیشگیری از ایجاد جای جوش و یا درمان اون ارائه بدهیم تا به یک پوست سالم و معمولی برگردید. بعد از یک کشمکش طولانی با جوش‌ها به نظر می‌رسد که دیگر جای هیچ نگرانی نیست و مشکل حل شده امـــــا اسکار جوش مثل یک مهمان ناخوانده ظاهر می‌شود! و این استرس بیشتری از خود آکنه ایجاد می‌کند.

جای جوش و راه درمان

پروسه ایجاد جای جوش

وقتی از اسکار جوش صحبت می‌کنیم، منظور اتفاقات بعد از جوش است که به ۲ دسته اصلی تقسیم خواهند شد:

 1. هایپرپیگمنتیشن بعد از جوش
 2. اسکار جوش واقعــی

و این دو دسته واقعاً متفاوت هستند. هایپرپیگمنتیشن به تغییر رنگ جای جوش پس از التیام اون مربوط می‌شود و رنگ پوست ممکن است قهوه‌ای، صورتی یا قرمز تیره تغییر کند. از طرفی اسکارهای جوش آثار عمیق به جا مانده از جوش هستند.

قضیه از این قراره: جوش رو فشار میدی، یک لکه قرمز به جا میذاره، بعد به هایپرپیگمنتیشن تبدیل میشه و در آخر هم یک جای جوش عمیق باقی می‌مونه!

اصلاً چرا باید جای جوش و اسکار به وجود بیاد؟

اگر بخواهیم رو راست باشیم همه اینها به تخلیه نامناسب جوش که باعث تخریب ساختار پروتئینی پوست می‌شود، بر می‌گردد. اینکار باعث آسیب به بافت پوست شده و کار ترمیم رو برای اون سخت تر خواهد کرد. بسته به عمق و پهنای جوش، اسکار جوش می‌تواند شکل و نوع‌های متفاوتی به خود بگیرد.

در کل جای جوش‌ها رو می‌توان به ۴ دسته تقسیم کرد، هر چند شاید با چشم غیر مسلح همگی شبیه به هم باشند ولی تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند:

انواع جای جوش
انواع اسکار جوش
 1. Ice-pick  : لبه‌های باریک و واضحی دارند.
 2. Boxcar : دهنه بزرگ و لبه‌های تیزی دارند.
 3. Rolling : جای جوش‌های کم عمق که به سطح پوست یک حالت پستی و بلندی می‌دهند.
 4. Keloid : اسکارهای برجسته و قابل لمس که از تولید بیش از حد کلاژن شکل گرفته‌اند

نکته جالب و خیلی مهم این است که جای جوش یک مشکل روی سطح پوست نیست بلکه بیشتر یک معضل درونی می‌باشد. به همین خاطر درمان جوش‌ها بعد از تخلیه صحیح اهمیت زیادی دارد در غیر اینصورت آسیب‌های دائمی به پوست خود وارد خواهید کرد.

این ۴ نوع جای جوش پس از یک مدت زمان طولانی تشکیل می‌شوند. متأسفانه راه‌ حل‌های محدوی برای درمان اونها توسط محصولات پوستی و درمان‌های تهاجمی وجود دارد. و مثل همیشه، پیشگیری بهتر از درمان هست!

چطور از ایجاد جای جوش جلوگیری کنم؟

با مداومت می‌توان ظرف مدت یکسال هایپرپیگمنتیشن رو از بین برد و همچنین اسکار جوش رو به کمک این روتین در عرض ۳ ماه کم عمق تر کرد.

درمان و از بین بردن جای جوش

ابتدایی ترین و مهم ترین گام، تخلیه درست جوش در یک محیط کاملاً پاکیزه است. و لطفـــاً خودتون اینکار رو انجام ندهید! سپس؛ به یک درمان مناسب برای مراقبت بعد از جوش نیاز دارید:

بعد از تخلیه

محصولات مراقبت از پوست با ترکیبات تسکین دهنده برای کاهش التهابات در این مرحله عالی هستند. سپس؛ از محصولات درمان نقطه‌ای در محل جوشی که تازه تخلیه شده استفاده کنید. اینکار به بازسازی پوست و جلوگیری از هایپرپیگمنتیشن کمک خواهد کرد. همچنین جهت پیشگیری از ایجاد اسکار کرم‌هایی حاوی ترکیباتی مثل سنتلا آسیاتیکا، کلاژن و … پیشنهاد می‌شوند.

در صورتی که جوش شما کاملاً تخلیه نشده، استفاده از پچ‌های جوش (چسب جوش) برای محافظت در برابر محیط و کاهش التهاب توصیه می‌شود.

در شرایطی که بعد از ۳-۴ روز یا ۳ ماه، هایپرپیگمنتیشن و اسکار شکل گرفته

بعد از ایجاد جای جوش و هایپرپیگمنتیشن اون ناحیه بسته شده و دیگر در معرض تحریک عوامل محیطی قرار ندارد. در چنین شرایطی این روتین ۷ روزه رو برای کل یکماه پیشنهاد می‌کنیم:

 • به مدت ۳ روز:توسط یک پد پنبه‌ای و مقداری تونر پوست رو تمیز و آماده کنید.
  • از یک سرم بازسازی کننده (ترمیم کننده) استفاده کنید.
  • برای درمان هایپرپیگمنتیشن از سرم ویتامین سی استفاده کنید.
  • ترکیبی از کرم محبوبتون و یک کرم بازسازی کننده روی تمام پوست استعمال کنید.
  • یک لایه دیگر کرم بازسازی کننده به قسمت‌هایی که جوش دارید، بمالید.
 • به مدت ۲ روز:
  • به کمک یک پد پنبه‌ای و مقداری تونر AHA (لایه برداری ملایم) پوست رو آماده مراحل بعدی کنید.
  • باز هم مقداری از سرم بازسازی کننده خود رو استعمال کنید.
  • دوباره همان ترکیب کرم محبوب خود و کرم بازسازی کننده رو روی پوست ماساژ دهید.
  • یک لایه دیگر کرم ترمیم کننده روی جوش‌های خود استعمال کنید.
 • در ۲ روز باقیمانده از هفته:
  • به کمک پد پنبه‌ای + تونر پوست رو آماده کنید.
  • اینبار یک سرم مرطوب کننده استفاده کنید.
  • سپس همون مخلوط کرم محبوب و کرم بازسازی کننده خود را استعمال کنید.

نکته مهم این روتین استفاده از سرم ویتامین سی برای درمان هایپرپیگمنتیشن و تونر AHA برای لایه برداری خفیف است. البته این دو ترکیب رو نباید همزمان مصرف کرد و به همین ترتیبی که بالاتر اشاره شد و در روزهای متفاوت باید از اون استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که ضخامت پوست در افراد مختلف، متفاوت است. پس اگر فکر می‌کنید پوست شما توانایی تحمل همزمان این دو ترکیب در یک روز رو دارد از آنها با فاصله ۲ ساعت استفاده کنید. اگر پوست واکنش حساسیت زایی نشان نداد می‌تونید این فاصله رو کمتر کنید.

با این حال همچنان استفاده همزمان از ویتامین سی و AHA رو در یک روز توصیه نمی‌کنیم.

و نکته مهم تر از روتین بالا، هیچ وقت ضد آفتاب رو فراموش نکنید. استعمال ضد آفتاب از هایپرپیگمنتیشن جلوگیری و به بازسازی جای جوش کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.